Tvorba webu na základě šablony

V rámci tohoto článku chci hned definovat pojmy. Moderní web je obvykle kombinací enginu a šablony. U některých motorů se šablonám říká témata. Jestliže ale dříve šablony témat nesly převážně designovou zátěž, dnes vývoj enginů i šablon umožňuje dosáhnout jejich hlubší vzájemné integrace. V současné době šablona nejen mění vzhled webu, ale může také výrazně rozšířit funkčnost enginu. Šablona může například použít běžný blogový engine WordPress k vytvoření nástěnky, portálu pro personální agenturu, rezervačního systému, online vzdělávacího systému a mnoha dalších.

Vyplatí se dělat web pomocí šablony?

Nejprve si odpovězme na otázku, která mnohé zajímá: Je možné vytvořit web podle šablony, když o vývoji webu nic nevíte a netušíte, co se skrývá za zkratkami PHP, JS, HTML, CSS atd.? Zrovna včera bych na tuto otázku odpověděl záporně. Designéři a šablony vyřešily mnoho problémů, ale byly spíše pracovní pomůckou pro profesionální vývojáře než nástrojem, který jim umožnil vytvořit kompletní web od A do Z. Řekněme, že průměrné požadavky a představivost uživatele pro návrh jejich webu přesahoval průměrné možnosti šablony a K vytvoření hotového produktu se stále neobešlo bez profesionála.

Ale čas plynul a nástroje pro vytváření stránek se neustále vyvíjely. Moderní šablona je konstruktor s velkým množstvím přepínačů, tlačítek, různých možností, bloků atd. Umožňuje nejen realizovat téměř vše, co by si majitel webu mohl přát, ale také nabídnout něco, o čem ani nepřemýšlel. Na jedné straně tento složitý konstruktér vyžaduje studium, mnoho hodin zkoušení a experimentování; Ani specialistovi není vždy jasné, co měl vývojář na mysli při podepisování toho či onoho ovládacího prvku. Na druhou stranu, jako odměna za píli bude mít zvídavý uživatel k dispozici výkonný nástroj pro správu stránek, který mu pomůže bez pomoci webového programátora nebo designéra vyřešit 90 % problémů se strukturováním a návrhem obsahu. a zbývajících 10 % lze vždy obejít nebo vyřešit pomocí prostředků, které má k dispozici, pokud se nezavěsíte na konkrétní vizi.

Občas má běžný, ale zvídavý uživatel při práci se šablonou dokonce zvláštní výhodu oproti webovému programátorovi, protože… ten se kvůli svému způsobu uvažování a zvyku často okamžitě snaží změnit kód přímo v programových souborech, souborech stylů nebo v databázi, aby dokončil úkol; nemusí ho jednoduše napadnout podívat se, zda tato funkce již nemá implementován v panelu správce šablony, nebo si jej může jednoduše prohlédnout při zběžné kontrole. V důsledku toho mohou být některé standardní funkce šablony nebo tématu „překryty“ doma napsaným kódem, tzn. se z admin panelu stane nedostupným a to může být později problém pro uživatele – správce webu. Uživatel, který nemá jinou možnost, se snaží pečlivě prostudovat možnosti všech ovládacích prvků, vyzkouší všechny možnosti, než se možná přesvědčí, že problém nelze vyřešit pomocí panelu správce a musí kontaktovat odborníka.

Pokud si tedy věříte ve své schopnosti a nebojíte se učit novým znalostem, můžete snadno ovládat design a obsah svého webu v širokém rozsahu. Pomoc specialisty můžete potřebovat pouze v počáteční fázi nasazení a nastavení webu na hostingu a naučit vás základy správy. Můžete tak výrazně ušetřit za služby webového studia a získat zajímavou a zároveň užitečnou volnočasovou aktivitu, mnohem praktičtější než čtení zpráv a surfování po sociálních sítích. sítí.

Pokud nemáte chuť nebo čas, nebo ani jedno, a rozpočet vám umožňuje najmout specialistu na celý cyklus práce, pak je i tak šablona dobrým pomocníkem pro rychlé a kvalitní řešení problému.

Moderní šablona umožňuje nejen rozhodnout o designu budoucího webu, ale také do značné míry určit jeho funkčnost. I když šablona nebude z nějakého důvodu přímo použita, může to být pro vývojáře určitý technický úkol.

Při vývoji malých webových stránek je technická specifikace často jen stránkou nebo dvěma obecnými požadavky a několika náčrty. Začínající vývojáři se dokonce mohou pustit do práce na základě ústního popisu. To vše může vést k problémům při odevzdání práce. Zákazník si vždy může říct, že finální produkt viděl trochu jinak, když ho popisoval.

Webová stránka je speciální typ produktu. Speciální v tom smyslu, že na její výrobu nejsou vynaloženy žádné materiální prostředky (nebudeme zohledňovat odpisy licencí, zařízení a elektřiny). Jedná se o produkt intelektuální práce a náklady na stránku z velké části tvoří platby za pracovní dobu. Bez komplexní technické specifikace není jasné, kde přestat. Developer stále chce, aby byl objednatel spokojený, ale dodatečný čas, který nebyl původně přidělen na přepracování, považuje objednatel za porušení stanovených termínů, zatímco pro samotného zhotovitele je to neproplacená pracovní doba. Rostoucí napětí mezi stranami má většinou špatný vliv na výsledek práce.

Skutečná plnohodnotná technická specifikace s ukázkami designu hlavních stránek vytvořených ve Photoshopu a podrobným popisem každého „drobného detailu“ je však hodně a drahá práce, která také vyžaduje speciální školení. Při vývoji webů s vizitkami a malých prezentačních obchodních webů často není sestavení takového úkolu z hlediska času nebo nákladů opodstatněné. Tady může přijít na pomoc šablona, ​​protože… Je mnohem jednodušší popsat změny, které je třeba v šabloně provést, než popsat celou funkčnost a design webu od začátku.

Lidé si často nechtějí objednat web podle šablony, protože… má se za to, že se to zdá nedůstojné. Veškerý moderní život je však postaven na šablonách: pravděpodobně máte sériové auto, sériové hodinky, sériový telefon a ne všechno módní oblečení. A to nikoho neděsí. Navíc, je sériové Porsche vždy horší než auto na míru navržené místním řemeslníkem ve vlastní garáži? Individualita bohužel nemusí vždy znamenat kvalitu. A když se tyto dvě věci zkombinují, bývá to extrémně drahé.

Obecně platí, že web podle šablony je klíčem ke kvalitnímu, prověřenému a modernímu produktu, který stojí na práci profesionálů ve svém oboru.

Webové šablony dnes tvoří týmy profesionálních designérů a vývojářů s bohatými zkušenostmi, pro které je tato práce hlavní činností. A díky replikovatelnosti je tak vysoce kvalitní produkt cenově dostupný. Přitom jen profesionál dokáže rozeznat, že na stejné šabloně jsou vytvořeny dvě různé stránky, a to až po pečlivém prostudování a ne vždy.

Doufám, že vám tyto informace pomohou ve správném rozhodování.