Výběr hostingu
Tento článek je zaměřen na nejběžnější verzi hostingových služeb: PHP + MySQL.
Nejprve si musíte ujasnit, zda vám nový hosting (pokud jej již máte), respektive zvolený tarif, umožňuje hostovat a zajistit efektivní spolehlivý provoz stránek v nové lokalitě.
Hned na začátku, nebo okamžitě o tom, co není zřejmé
V dnešní době je v módě mezi hostingovými společnostmi psát o poskytování neomezeného místa na disku (a dalších neomezených). Je jasné, že by to neměl být vyloženě podvod, ale musí existovat nějaké další omezující mechanismy, no, protože nefixní zdroj za pevnou částku prostě nemůžete rozdat. A samozřejmě existují takové nuance.
Pro začátek stojí za zmínku, že hosting poskytuje své služby speciálně pro hostování webových stránek, a nikoli pro ukládání například vašich domácích foto-video archivů (takové „zneužívání“ lze snadno zjistit a zastavit).
Moderní web je z pohledu souborového systému zpravidla engine + pluginy + grafické zdroje, dokumenty ke stažení atd. Jedná se o velmi velký počet malých souborů. I ve velkém množství nezaberou mnoho místa, ale instalací více CMS enginů snadno překročíte limit hostingu na počet tzv. inodů. Jednoduše řečeno, jedná se o celkový počet složek a souborů na účtu.
Moderní hostingové společnosti tento parametr na stránkách svých tarifů neuvádějí, ale lze jej snadno najít pomocí googlování na fórech, v sekcích nápovědy k hostingu nebo se na něj přímo zeptat jejich týmu podpory. Tito. Není to tajemství, ale tyto informace nejsou inzerovány. Zpravidla, pokud se nebavíme o dedikovaných serverech, se číslo pohybuje kolem 200-300 tisíc, maximálně 600 tisíc.
Kromě toho instalace mezipaměti, vzhledem ke specifikům jeho provozu, výrazně, někdy mnohokrát, zvyšuje počet těchto stejných inodů. A bez ukládání do mezipaměti bude váš web mnohem horší než konkurenti v rychlosti a v důsledku toho i v indexování a propagaci ze strany vyhledávačů.
Příklad. Máte hosting s neomezeným místem na disku, nebo s docela velkým limitem, řekněme 100 GB. A na Prestashopu máte dva weby, každý s 10 000 produkty, systém ukládání do mezipaměti je povolen. Aniž bychom zacházeli do podrobností, můžeme s jistotou říci, že nepřekročíte průměrný limit inodů okamžitě, ale rychle a vaše služba bude přerušena. Fyzicky přitom pravděpodobně zaberete maximálně 5 GB místa a i tak, pokud jste na stránky nahráli neoptimalizované fotky z iPhonu, každá 5-10 MB (což je velmi, velmi špatné, ale tohle je téma na jiný článek). Ve výsledku jste tedy zabrali 5 % místa na disku, ale zároveň jste vyčerpali limit počtu souborů. To vše je pro vás neomezené!
Mimochodem, ohledně obrázků. Musíte mít na paměti, že každá fotografie nebo obrázek, který na stránku nahrajete, je během načítání zpracována v moderních enginech a kromě hlavního souboru je vytvořena řada náhledů – od 2 do 7 v závislosti na enginu a účelu grafiky. Počet inodů při přidávání produktů nebo galerií na blog tedy rychle roste a je zřejmé, že kvůli tomuto omezení nebudete moci hostovat internetový obchod s velkým množstvím produktů na běžném sdíleném hostingu.
Pojďme si to spočítat: engine internetového obchodu na WordPress+Woocommerce s potřebnou sadou pluginů (ne příliš sofistikovaná možnost) si okamžitě vezme 30-40 tisíc inodů, pak každý produkt potřebuje obrázek, pro který, jak je uvedeno výše , se vytvoří v průměru při načtení 3-4 miniatur. Co když máte více než jeden obrázek pro váš produkt, ale galerii? Jen počítejte, 30 – 40 tisíc produktů a obrázků k nim – to je vše, limit souborů byl vybrán. A to jsme ještě neuvažovali o cachování, ale lze na to alokovat 100 tisíc inodů v závislosti na velikosti databáze, tzn. pokud chceme použít cachování, tak z výše uvedeného počtu třikrát snížíme počet produktů.
Navíc existují případy (od nepříliš svědomitých firem), kdy hosting zahrnuje do výpočtu limitu místa na disku i archivované kopie webu vytvořené na účtu.
Dalším parametrem, který se v tarifech často neuvádí, ale je neméně důležitý, je maximální velikost databáze. Ne celková velikost všech databází, ale spíše limit velikosti jedné databáze. Někdy takový limit opravdu neexistuje a je jednoduše určen celkovým limitem místa na disku. A někdy existuje, a to může být docela malé, například 1-2 GB. A tady nastává situace, kdy máte ještě fůru místa na disku a malý vozík a databáze, bez které nemůže fungovat moderní web, který uchovává především veškerý textový obsah webu, dosáhla limitu – a je to , stránka nemůže dále růst.
To je třeba vědět předem, jinak v případě rychle rostoucího internetového obchodu nebo fóra snadno tuto hranici překročíte a budete muset přejít na jiný tarif. A zde na vás opět může čekat překvapení: sleva, kterou máte často na první nákup, již při přechodu na zvýšený tarif nefunguje a nový tarif budete muset zaplatit celý. No, nebo utratit peníze za přesun webu znovu, pak se musíte podívat na to, co je výnosnější.
Tady je to jako v životě. Teoreticky je pro vás zeměkoule (jako hosting pro hostování vašeho života) neomezená co do prostoru a možností, ale neustále narážíte na limity konkrétních finančních zdrojů, času, zdraví atd.
A teď o samozřejmějších, ale neméně důležitých věcech
Jednoduše je zde uvedeme. Tento seznam lze považovat za jakýsi kontrolní seznam k tématu – jaké nástroje a jaké další možnosti hosting poskytuje pro práci s weby, které jsou na něm hostovány.
Zde je seznam hlavních bodů, kterým je třeba věnovat pozornost. Pořadí položek neodráží jejich důležitost.
- Pohodlí admin panelu, intuitivnost a dostupnost důležitých sekcí, abyste nemuseli ztrácet drahocenný čas studiem nápovědy a komunikací s týmem podpory při řešení standardních problémů.
- Způsoby kontaktování podpory, doba jejich odezvy a kvalita služeb. Dostupnost historie požadavků a schopnost hodnotit.
- Poskytuje hosting přístup SSH? U velkých webů to není jen důležité, ale kriticky důležité. Bez toho například jednoduše nebudete archivovat a/nebo nasazovat velkou databázi. Obtížná bude také práce s velkými archivy souborů a mnoho dalších standardních operací.
- Poskytuje hosting službu připojení SSL certifikátu ke stránce (pro https://) Možné možnosti: služba neexistuje (to se již prakticky nestává) / služba je poskytována zdarma / jednorázová platba / roční platba.
- Limity poštovních služeb. Na to se při hostování webových stránek obecně zapomíná. Pokud ale používáte firemní e-mail nebo, jednodušeji řečeno, máte nebo plánujete mít e-maily jako jmeno@vase-domena.com, pak je pro vás tento aspekt důležitý.
- Dostupnost, pohodlí a kvalita systému správce souborů a databází prostřednictvím vhodných webových rozhraní, tzn. prostřednictvím administrátorského panelu hostingu.
- Možnost a pohodlí editace DNS záznamů. I když nevíte, co to je, stačí zkontrolovat, zda taková možnost existuje na panelu administrátora hostingu.
- Možnost výběru verze PHP. Je žádoucí mít možnost vybrat si různé verze pro různé stránky. Limity paměti přidělené pro skripty. Omezení velikosti stahování a nasazení databázového archivu (dump) přes webové rozhraní hostingu.
- Omezení počtu hostovaných webů a to, zda tato omezení zohledňují weby hostované na subdoménách. Snadné přidávání a nastavení webových stránek na subdoménách.
- Způsoby a pohodlí platby, přítomnost lhůty pro vrácení peněz bez udání důvodů, podmínky pro přechod mezi tarify, možnost vrácení nevyužitých prostředků v případě předčasného zrušení služeb.
- Dostupnost systému automatické archivace a obnovy: období, možnosti přizpůsobení.
- Možnost výběru umístění (země), kde se nachází server, na kterém bude web umístěn, a také možnost v budoucnu přenášet web mezi servery.
- Dostupnost vlastních analytických systémů, cachování, SEO nástrojů, systémů antivirové ochrany, automatických instalačních systémů pro standardní motory a dalších standardních nástrojů.
- Dostupnost doplňkových služeb, které odlišují hostingovou společnost od jejích konkurentů.
Tento výčet není zdaleka vyčerpávající, ale pro prvotní posouzení při výběru hostingu zcela dostačující. Kromě toho lze na internetu najít řadu nezávislých stránek, které se specializují na sledování poskytovatelů hostingu, jejich hodnocení a hodnocení.
Není však nic cennějšího než osobní zkušenost při spolupráci s konkrétním poskytovatelem hostingu. A máme to a hodně 🙂